Aromaterapinin Faydaları

Aromaterapinin Faydaları
Bir alternatif tıp yöntemi olarak bilinen aromaterapi, pek çok hastalığı iyileştirici özelliğe sahiptir. Yıllar önce sadece aroma içeren bitkilerin demlenerek kullanıldığı yöntem günümüzde, farklı malzemelerle etkileşim içine girmiştir. Kokusuyla fark yaratan bitkiler ve tütsüler, günümüzde akupunktur ve masajla terapinin en önemli parçası halini almıştır.

Aromaterapi Hangi Amaçla Kullanılır?

Sağlığına ve yaşam konforuna özen gösterenlerin tercih ettiği uygulamalar arasında sayılan aromaterapi, geleneksel tıbbın yerini almaya aday olarak gösterilebilir. Uygulamada esas alınan faktörler arasında;

  • Destekleyici bir tedavi unsuru olarak görülmesi ve
  • Fiziksel, ruhsal ve mental sağlığın bir arada dengelenmesi sayılabilir.

Aromaterapide kullanılan esansiyel yağlar genel olarak çiçek özlerinden elde edilir. Çiçekler, dış kabuklar, filizler, yapraklar ve çekirdekler uzun ve emek isteyen işlemler sonucunda kullanılır hale getirilir. Saf yağlar çok az miktarda kullanılarak istenen en etki fayda sağlanabilir.

Aromaterapinin Etkileri Nasıl Ortaya Çıkar?

Koklama hissinin devreye alınmasını sağlayan yağlar, bu sayede limbik sistem ve beyni uyarır. Vücut ve diğer organların nasıl etkileneceğini belirleyen faktör kokudur. Etkili bir aromaterapi masajında kullanılan esansiyel yağ önce solunur ve ardından da vücut tarafından emilir. Deriye nüfuz eden etkiler ilgili organı uyararak istenen etkinin ortaya çıkmasını sağlar. Kimi etki ilk 20 dakika içinde kendini belli ederken kimi yağların etkisi 2 saate yayılan bir şekilde ortaya çıkar. Bu nedenle aromaterapi masajlarının ardından banyo yapılması tavsiye edilmez.

Masaj sırasında kullanılan yağlar ve ortama yayılan koku;

  • Rahatlık sağlayarak beden ve zihin dengesi kurulmasına,
  • Depresyon ve stresten uzaklaşma,
  • Kaybolan enerjinin yakalanmasına,
  • Bel ve sırt ağrılarına,
  • Migren ataklarına iyi gelir.

Modern kozmetiklerde kullanılan kimyasallardan uzak tamamen doğal yöntemlerle elde edilen içerikler, insan hücre yapısıyla benzeşir ve beyin tarafından iyileştirici bir etki olarak hissedilir. Bitkisel yağlar etkilerine göre tek başına kullanılabileceği gibi iki yağ karıştırılarak da kullanılabilir.

Hangi Yağ Neye İyi Gelir?

Argan yağı; bu yağın kullanıldığı masajlar cilt hücrelerinde hızlı bir şekilde yenilenme başlar. Yağlı cildi dengeleyen aroma aynı zamanda selülit ve çatlakların giderilmesi için de uygulanabilir.

Avokado yağı; kırışıklıkların giderilmesinde kullanılan yağ, aromaterapi masajlarının vazgeçilmezidir.

Buğday özü; cildi sıkılaştırıcı etki gösteren esansiyel yağ, doğal bir anti-oksidan olarak bilinir.

Çuha çiçeği yağı; sarkıkların giderilmesinde etkili olduğu bilinen yağ, tam bir gençlik iksiri olarak canlandırıcı masajlarda başrol oynar.

Bir masaj yöntemi olarak bilinen aromaterapiden; kompres, buğu, banyo tedavisinde ve mekanın hoş kokmasında faydalanılır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Puan vermek ister misiniz?)
Loading...

Şunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir