Aromaterapi Yağları

Aromaterapi Yağları

Aromaterapi Nedir?

Vücudu çeşitli aromalara ve faydalara sahip yağlar ve masaj yoluyla dinlendirme ve canlandırma işlemine aromaterapi denir. Aromaterapi işlemi ile stresi azaltma, sakinleştirme, hücreleri arındırma ve yenileme, kasları dinlendirme ve rahatlatma amaçlanır. Aromaterapi, yaklaşık 6000 yıllık bir tarihe sahiptir. Bitkilerden elde edilen yağların faydaları anlaşılıp vücudun yararına kullanılmaya başlaması öncelikle Eski Mısır’da görülür. Mısır’da aromatik yağların kullanılması ile vücudun dinlendirilmesi, sağlıklı hale getirilmesi, canlandırılması ve hatta ölümden sonra mumyalama işlemi gerçekleştirilmiştir.

Aromaterapi Yağları Nelerdir?

Doğada her bitki, özü ve yağı ile çeşitli sorunları gidermede kullanılır. Bitkiler taze, kurutulmuş, çay, gıda gibi birçok alanda kullanıldığı gibi onlardan elde edilen yağlar da birçok soruna çözüm olmaktadır. Bitkiden elde edilen yağlar görev ve fayda olarak çeşitlilik göstermektedir. Bazı yağlar ağız yoluyla tüketilebilirken bazı yağları ağızdan tüketmek son derece zararlıdır. Bu sebeple yağların görev, fayda ve kullanım şekillerini bilmek oldukça önemlidir. Bu konuda mutlaka bir uzmandan bilgi ve yardım alınmalıdır. Kulaktan dolma bilgilerle hareket etmek faydadan çok zarar vermektedir.

Aromaterapik yağlar hem vücuda sürülerek, hem ağız yoluyla tüketilerek hem de koklama yolu ile kullanılabilir. Aromaterapik yağları kullanmadan önce yağların faydalarını ve kullanım yollarını öğrenmek hayati derecede önemlidir. Risk almamak için bir aromaterapi uzmanına danışmakta fayda vardır.

Aromaterapi etkisi gösteren yağlardan bazıları lavanta, biberiye, badem, havuç, kakao, adaçayı, hindistan cevizi, greyfurt, portakal, limon, nane, çay ağacı, sedir ağacı ve okaliptüs yağlarıdır.

Aromaterapi Yağlar Nasıl Kullanılır?

Aromaterapi etkisi gösteren yağları kullanmadan önce görevleri ve kullanım şekillerini bilmek gerekir. Yağları sadece görevleri yönünde kullanmak azami fayda görmek açısından önemlidir.

Aromaterapi yağları çeşitli şekillerde kullanılır. Bunlardan biri saç ve vücut bakımıdır. Saç bakımı için uygun olan yağları saçınıza bakım yapmak için kullanabilirsiniz. Bu yağlardan oluşan karışımı saçınıza sürüp bekleterek saç maskesi elde edebilir ve saç bakımınızı sağlıklı bir şekilde yapabilirsiniz. Ayrıca bu yağları şampuan ve saç kremine karıştırarak da kullanmak mümkündür.

Aromaterapi yağlarını banyo suyunuzda kullanarak hem günün yorgunluğunu atabilir, hem vücut bakımı yapabilir hem de kaslarınızı rahatlatabilirsiniz. Yine banyoda aromaterapi yağları içeren sabunlar kullanmak da benzer bir etki ile fayda sağlayacaktır.

Aromaterapi yağlarından çabuk emilenleri makyaj öncesi yüzünüze sürerek makyajın kalıcı zararlarını en aza indirebilirsiniz. Temiz cildinize sürerek bu yağların cildinizi beslemesini de sağlayabilirsiniz.

Aromaterapi yağlarını kullanarak ev ve araba kokusu yapmak da oldukça basittir. Bu yağları kullanarak alerjik ve kimyasal unsurlardan kaçınarak uzun süreli ve doğal kokular elde edebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Puan vermek ister misiniz?)
Loading...

Şunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir