Aromaterapi Nedir?

Aromaterapi Nedir?

Aromaterapi Nedir?

Aromaterapi olarak adlandırılan tedavi biçimi, bitki özlerinden elde edilen uçucu yağlarla uygulanmaktadır. Bu tedavi, kaynağını insanlık tarihinin çok eski zamanlarından alır. Buna göre aromaterapi bundan yüzyıllar öncesinde bile Uzak Doğu’da uygulanan bir tedavi yöntemiydi. Tamamen doğal bir tedavi yöntem olan aromaterapi, genellikle masaj ile birlikte uygulanmaktadır. Ancak masajın yanında aromaterapi yağlarının banyo suyuna eklenmesi veya kaynar suyun içerisine damlatılarak buğu olarak kullanılması da söz konusudur.

Aromaterapi Vücutta Nasıl Etki Sağlar?

Bitkilerin özlerinden elde edilen yağların, insan vücudu için birçok olumlu etkisi bilinmektedir. Özellikle aromaterapi masajı olarak uygulanan tedavilerde dolaşım sorunları, romatizmal problemler, kas ve kemik ağrıları, eklemlerde oluşan iltihaplanma ve buna bağlı olan ağrılar giderilebilmektedir. Bunun yanı sıra migren ağrıları, stres sebebi ile oluşan gerginlikler, cilt sorunları aromaterapi masajı ile tedavi edilmektedir.

Aromaterapi tedavileri, hem fiziksel sorunlarda hem de psikolojik sıkıntılarda başarılı sonuçlar yaratmaktadır. Özellikle bu tedavi sırasında kullanılan yağların buharlaşması, insan beyninde bazı merkezleri harekete geçirmekte ve bu hareket sonucunda da metabolizmada hızlanma meydana gelmektedir. Bu yağlar, kimyasal içerikli ilaçlar gibi vücudun tek bir bölgesi üzerinde etkili değildir. Yağların masaj ile birlikte kullanımı ile vücutta hem fiziksel hem de ruhsal bazı olumlu değişimler gözlemlenmektedir. Üstelik zihinsel anlamda da bazı yararlı etkileri tespit edilmiştir.

Aromaterapinin Etkili Olması İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Aromaterapi günümüzde bilimsel olarak da onaylanan bir tedavidir. Dolayısıyla bu tedavinin uygulanmasında görev alan kimselerin, bu konu hakkında eğitim almış kimseler olmasına önem verilmelidir. Çünkü bu tedavide kullanılan yağların her biri farklı amaçlarla kullanılmakta ve her biri insan vücudunda veya zihninde farklı etkiler sağlamaktadır. Bu tedaviyi uygulayan kimselerin öncelikle bu yağların özelliklerini, amaçlarını, kullanım biçimlerini bilmeleri ve daha sonra da bunları en uygun şekillerde kullanmaları gerekmektedir.

Aromaterapide en çok kullanılan bitkisel yağlar defne, biberiye, lavanta, kekik, portakal, limon, greyfurt, adaçayı, okaliptüs, yasemin gibi yağlardır. Bu yağların uygulanmasında kullanılacak olan miktar da tedaviyi şekillendirir. Genellikle çok yoğun olan bu yağlardan gerektiği kadar miktarda kullanmak, hem tedaviyi daha etkin hale getirecek hem de ciltte olumsuz etkiler oluşmasına engel olacaktır. Bazı durumlarda aromaterapi yağlarının zeytinyağı, bademyağı gibi yağlarla karıştırılarak kullanılması cildin tahriş olmasına engel olacaktır. Bazen de bu yağları amaçlarına uygun olarak birbiri ile karıştırarak kullanmak gereklidir. Başarılı bir aromaterapi tedavisi için tüm bu nitelikler göz önünde bulundurulmalıdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Puan vermek ister misiniz?)
Loading...

Şunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir