Aromaterapi Masajı Nasıl Olmalıdır?

Aromaterapi Masajı Nasıl Olmalıdır?
Aromaterapi masajı, Antik Mısır, Hint ve Çin dönemine kadar dayanan bir geçmişe sahiptir. Bu masaj rahatlatıcı etkisinin yanı sıra vücuttaki bazı problemlerin giderilmesi için de son derece etkili bir yöntemdir. Stres kaynaklı psikolojik sıkıntılardan, kas ve kemik ağrılarına, eklem iltihaplanmalarına, migren, romatizma gibi sorunlara kadar pek çok rahatsızlıkta başarılı sonuçlar veren aromaterapi masajı bilinçli olarak yapıldığında bir şifa kaynağı olabilir.

Aromaterapi Masajında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Aromaterapi masajının en önemli özelliği masaj sırasında kullanılan yağlardır. Bu yağlar tamamen doğal bitki özlerinden elde edilir ve doğru bir şekilde uygulandığında vücutta olumlu etkilere olanak sunar. Aromaterapi masajında kullanılan bu yağların cilt tiplerine uygun olarak seçilmesi esastır. Örneğin aşırı kuru cilt tipleri söz konusu ise, bu cilt tiplerinin daha da kurumasına neden olacak portakal ve limon yağlarının kullanılması olumsuz sonuçlara neden olabilir. Ciltte tahrişler meydana gelebilir. Eğer aşırı kuru bir cilt tipi için aromaterapi masajı yapılıyorsa, bu türdeki yağların Hindistan cevizi yağı, susam yağı gibi yağlarla karıştırılarak uygulanması daha mantıklı olacaktır. Masaj yapılmaya başlanmadan önce, masaj yapılacak kişinin herhangi bir maddeye karşı alerjik duyarlılığının da olup olmadığının bilinmesi, bu masajın daha sağlıklı yapılmasına imkan tanır.

Masaj Yağlarının Özellikleri

Aromaterapi masajında kullanılan yağlar, genellikle yasemin, gül, lavanta, biberiye, okaliptüs, sandal ağacı, papatya, nane, kekik, zencefil gibi uçucu yağlardır. Bu yağların her birinin işlevi farklıdır. Aromaterapi masajı yapacak olan kimselerin bu konuda bilgili olmaları ve masaj yaptırmak isteyen kimsenin şikayetine uygun bir yağ ile masajı uygulaması gerekmektedir. Örneğin stres kaynaklı ağrılarda yasemin ve lavanta yağlarının rahatlatıcı etkisi büyüktür. papatya yağı çeşitli cilt sorunları için idealdir. Biberiye yağı, selülit gibi oluşumlarda son derece etkilidir. Yağların bu özelliklerinin bilinmesi, masajı amacına uygun kılar.

Aromaterapi Masajı Nasıl Uygulanır?

Aromaterapi masajı uygulanırken yalnızca yağların özellikleri değil bu masajın uygulanması sırasındaki hareketler de son derece önemlidir. İnsan vücudunda belli masaj noktaları bulunmaktadır. Her bir nokta, vücutta belli sistemler üzerinde etkilidir. Masaj yapılırken bilinçli bir şekilde bu noktalara baskı uygulamak, vücuttaki birçok sorunun üstesinden gelmek için etkili olmaktadır. Ayrıca aromaterapi masajı uygulatan kimselerin ciddi bir rahatsızlıklarının olup olmadığının bilinmesi de bu masajın en önemli noktalarından biridir. Daha önceden travma öyküsü olan hastalara, kırık ve çıkık gibi sorunları olanlara, vücudunda bazı kısımlarda şişme, iltihap gibi sorunları olan kimselere masaj uygulanmamalıdır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Puan vermek ister misiniz?)
Loading...

Şunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir