Aromaterapi Lambası

Aromaterapi Lambası

Aromaterapi Lambası

Aromaterapi, çok çeşitli şifalı bitkilerden üretilmiş, kokulu ve aromatik olan uçucu yağları kullanan alternatif tıp uygulamalarının bir türüdür. Teneffüs edildiğinde veya cilde uygulandığında, terapötik etkisi bulunan uçucu yağlar, insanların çeşitli sağlık problemlerini ilaçlara gerek duymadan tedavi etmelerine yardımcı olmaktadır. Bitkiler, kendilerini bakterilerden veya virüslerden korumak için adeta bir kalkan görevinde olan birçok yararlı kimyasal maddeler içerirler.

Terapi İçin Kullanılan Lambalarda Hangi Yağlar Bulunur?

Aromaterapi uygulamalarında, bu bitkilerden elde edilen yağlar çok güçlü oldukları için, uygulama yapılmadan önce genellikle badem, jojoba veya hindistan cevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile birleştirilir. Aromatik yağlar, herhangi birinin ya da birkaçının birleşiminin aromaterapi lambası yardımıyla havaya yayılması, şişeden veya bir kabın içinden solunması, masaj terapisi, eklenildiği su dolu bir küvette dinlenilmesi ve doğrudan cilde sürülmesi halinde kullanılmaktadır.

Aromaterapi lambaları 2 çeşittir. İlk olarak seramikten yapılmış olanlar kullanılıyordu ve içine bir miktar su konulup istenilen yağın damlatılması ve seramiğin alt tarafında bulunan küçük bir mumun ısısıyla aromanın yayılması sağlanıyordu. Şimdilerde ise, gece lambasına benzeyen bir şekilde üretilen ve elektrikle çalışarak aroma yayan farklı renklerde lambalar tercih edilmektedir. Bu lambalar, içine konulan uçucu yağları havaya yayarlar. Sıklıkla kullanılan aromaterapi yağları biberiye, kekik, nane, okaliptüs, limon, portakal, greyfurt, gül, sardunya, sedir ağacı, çam ağacı olmaktadır.

Aromatik Yağların Faydaları Nelerdir?

Aromaterapi hem kısa vadeli sağlık sorunlarının iyileştirilmesi hem de daha ciddi hastalıklar üzerindeki etkisi açısından detaylı bir şekilde incelenmiştir. Araştırmalar, kronik stres, anksiyete, depresyon, uyku problemleri, eklem ağrıları, menopoz belirtileri, akne, selülit, kan şekeri dengesizlikleri, bayılma ve kanser gibi sağlık sorunlarına sahip olan herkesin aromaterapi uygulamalarından büyük ölçüde fayda gördüğünü kanıtlamıştır. İnceleme çalışmaları, aromaterapi yağlarının hem sedatif hem de uyarıcı etkilere sahip olduğunu ve ayrıca bağışıklık sistemi ve merkezi sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunduğunu göstermiştir.

Son zamanlarda, fonksiyonel görüntüleme taramaları ile yapılan araştırmalar, aromatik yağların beyinde yer alan limbik sistem olarak adlandırılan ilkel bölgede de olumlu etkileri olduğunu göstermiştir ki bu da hem duygusal tepkileri hem de davranışları kontrol etmeye yardımcı olmaktadır. Aromaterapiden fayda elde edilmesinin anahtarı ise, sentetik içerikli maddeler veya kokular yerine saf, terapötik etkili yağlar kullanılmasıdır. Aromaterapi uygulamalarının etkinliği her zaman kullanılan yağların kalitesine ve de dozuna bağlıdır. Binlerce yıldır, aromaterapi yağları vücut bakımı ve tıbbi uygulamaların önemli bir parçası olmuştur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Puan vermek ister misiniz?)
Loading...

Şunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir